הוראות התקנה לגינה

עשו זאת בעצמכם

הליך התקנת דשא קבוע על אדמה מבוצע בחמישה שלבים:

 • שלב 1
  הכנת המשטח
 • שלב 2
  יצירת התשתית
 • שלב 3
  פרישת המרבדים
 • שלב 4
  התאמה והדבקה
 • שלב 5
  קיבוע והברשה
 • ריסוס – במקרים בהם קיימים דשא או עשביה בשטח ההתקנה, יש לרסס את האזור בקוטל עשבים ולהמתין בין שבוע לעשרה ימים עד שיתייבש המשטח ויהפוך לצהוב. ניתן גם לבצע חפירה עד השורשים של הדשא ובכך לחסוך את ההמתנה הארוכה. ישנם קוטלי עשבים רבים בשוק כאשר הידועים בהם הם ראונדאפ וטייפון. יש לקרוא את ההוראות היטב לפני השימוש ולמגן את עצמכם כי מדובר בחומרים רעילים.

  חישוף השטח
  – בהתקנה תקנית של דשא סינטטי, יש לפזר שכבת חצץ שומשום בגובה 5 ס"מ בממוצע. לעיתים, לפני פיזור החצץ יהיה צורך בחישוף השטח שהוא למעשה הוצאת אדמה עודפת. המטרה של החישוף היא להשוות בין הגובה של הדשא הסינטטי עם המשטח אשר איתו הוא גובל (לדוגמא, ריצוף, דק עץ, פרקט, שיש וכדומה).

  בכל התקנה, מידת החישוף משתנה בהתאם לסוג הדשא הסינטטי אשר מותקן במקום ותוואי השטח של הגינה. לפני שניגשים למלאכת החפירה מומלץ להרטיב את האדמה לילה לפני על מנת שהאדמה תהיה רכה ומלאכת החפירה תהיה קלה יותר.

  לאחר שמלאכת החפירה הסתיימה, יש להקפיד על כך שהאדמה תהיה יבשה לפני שניגשים לשלב הנחת התשתית. החפירה יכולה להתבצע ידנית או בעזרת כלי ממונע כמו: מחפרון, בובקט או טרקטור בהתאם לגודל השטח, תוואי השטח ודרכי הגישה למקום.

  ניקוי השטח
  – יש לנקות את שטח ההתקנה באופן יסודי מעצמים לא רצויים כגון: אבנים, עשביה, שורשים וכדומה. אם לא ננקה את השטח לפני פרישת התשתיות אז אנו עלולים לחוש בדריכה את העצמים מתחת למרבד. זו הסיבה שמומלץ מאוד להשתמש בחצץ שומשום נקי לתשתיות ולא בחצץ גס המכיל לעיתים גם פסולת בניין.

  תיחום השטח
  – יש לתחום את שטח ההתקנה באמצעות תוחמי דשא סינטטי על מנת שלא תהיה זליגת חצץ לצדדים. תוחם השטח מייצר מסגרת לגינה ושומר את תשתיות החצץ עמידות לאורך שנים. יש מגוון רחב של תוחמים, המיוצרים מחומרים שונים ומשונים. התוחם הנפוץ ביותר הוא תוחם אמריקאי עם ראש מעוגל המיוצר מפלסטיק יצוק. הוא חזק, גמיש וניתן לעיצוב בצורות מגוונות. תוחמי דשא סינטטי נוספים ניתן למצוא בדמות אדני רכבת, אבני טרסה, חלוקי נחל מחוזקים עם בטון ותוחמי ברזל. יש לקחת בחשבון שבמקרים בהם עולים גובה משמעותי אז יש להגביה גם את הצד של הערוגה באדמה גננית בהתאם.

 • פיזור והידוק מצע שומשום – מפזרים בשטח ההתקנה שכבה בעובי 5 ס"מ של חצץ שומשום (חצץ דק). 5 ס"מ הינה שכבה ממוצעת המומלצת להתקנה תקנית. ניתן כמובן גם להשתמש בשכבה עבה יותר, לפי הצורך בשטח לשם השוואת גבהים. חשוב לציין, אם תרצו לבצע השוואת גבהים גדולה יותר, יש להשתמש אך ורק בחצץ שומשום ולא לערבב אותו עם אדמה. לאדמה לוקח זמן להתהדק (בין שנתיים – לשלוש) אם תפזרו אדמה חדשה ועליה תפזרו את החצץ עלולות להיווצר לכם שקיעות חמורות בשטח וקריסת תשתיות במרוצת השנים.

  יוצרים שיפוע של 1% לחלק החיצוני של הגינה לעבר נקודות הניקוז. לפני ההידוק יש להרטיב את החצץ ולאחר מכן יש לפלס אותו ולהדק באמצעות מהדקת ממונעת (ג'בקה). גובה המשטח המרבי לאחר ההידוק יהיה עד סנטימטר אחד מתחת לגובה הסופי (גובה אפס). שימו לב, גובה אפס יחושב מגובהה של יריעת הבסיס ולא גובה הסיבים.

  ישנם מתקינים אשר משתמשים במצע מהודק ומעליו מפזרים שכבה דקה של חצץ שומשום. למצע מהודק יש יתרון שהוא הופך את המשטח למקשה אחת ממש כמו בטון וכך תוואי השטח פחות משתנה במהלך השנים. החיסרון הגדול ביותר שלו שהוא אינו מאפשר ניקוז מים מרבי כפי שחצץ שומשום יאפשר בגינתכם. המלצתנו היא להשתמש בחצץ שומשום, מכיוון שלא נרצה להיתקל במצב שגינתנו מוצפת בחורף. אם מדובר בשטח פתוח עם שיפועים חדים אז ניתן לשקול את השימוש במצע מהודק.

  יריעה גיאו-טכנית – פורשים יריעה גיאו-טכנית על החצץ המהודק את היריעה מותחים ומקבעים עם מעט מסמרים מגולוונים. אין צורך לנעוץ הרבה מסמרים, מכיוון שלאחר פרישת מרבדי הדשא הסינטטי ננעץ גם כך מסמרים רבים אשר יחדרו את היריעה. היריעה הגיאו-טכנית נחשבת כעבה ואיכותית יותר אך ניתן גם להשתמש ביריעות כמו פלריג ויוטה המוכרות מתחום הגינון. שימו לב, היריעה הגיאו-טכנית הינה יריעה אוורירית וחדירה למים אז אין חשש להתקינה אם אתם חוששים מבעיית ניקוז העלולה להיווצר בעונת הגשמים. פרישת היריעה נועדה לתת לדשא הסינטטי שכבת הגנה נוספת ולמנוע צמיחת עשבים שוטים מתחת למרבד.

 • תכנון הפרישה – מומלץ למדוד את השטח במדויק ולשרטט את צורת הגינה ומידותיה. תכנון נכון של פרישת המרבדים, יאפשר לכם לבצע עבודה מדויקת יותר, לחסוך בזבוז של חומר גלם מיותר ולבצע התקנה עם מספר מועט של מרבדים.

  דשא סינטטי מיוצר לרב ברוחב של 2 מטרים או 4 מטרים ואורך עד 25 מטר לפי דרישה. יש כיום גם סוגי דשא סינטטי המיוצרים ברוחב של 3 מטרים. מומלץ תמיד לתכנן את פרישת המרבדים כך שכמות החיבורים בשטח תהיה מועטה ככל הניתן. במקומות בהם יש בעיות גישה חמורות, מומלץ להשתמש בגלילים של 2 מטר רוחב מכיוון שהם קלים יותר לשינוע.

  פרישת הדשא הסינטטי – פורשים את יריעות הדשא הסינטטי כאשר הסיבים פונים לאותו כיוון לאורך כל המשטח. עניין זה חשוב על מנת ליצור אחידות במראה בין היריעות. אם תבצעו פרישה אורכית ורוחבית באותו שטח, תוכלו לשים לב בבירור שיש הבדל משמעותי בגוון של המרבדים כאשר הם אינם פונים לאותו כיוון.

  חיתוך המרבדים – חותכים את מרבדי הדשא הסינטטי על פי תוואי השטח. החיתוך יתבצע באמצעות סכין כריש שהיא סכין יפנית איכותית עם להב משונן כמסור ומכאן נובע שמה. החיתוך של המרבדים מבוצע תמיד מהחלק האחורי של הדשא הסינטטי לא מכיוון הסיבים.

  חיתוך מכיוון תשתית הדשא הסינטטי, יאפשר לנו ביצוע של חיתוך מדויק יותר ואינו יפגע בסיבים בעת החיתוך. סכין החיתוך מאפשרת לנו לחתוך את המרבדים גם בצורות אי סימטריות כנדרש בפרויקט. אם אתם צרכים לחתוך דשא סינטטי מסביב לעץ, מתקן משחקים או כל עצם אחר. פשוט חתכו את המרבד בקרבת אותו עצם, לאחר שתצמידו את הדשא הסינטטי לאזור הדרוש עברו להליך הקיבוע.

 • התאמה – שלב זה נוגע למשטחים בהם יש יותר מיריעה אחת ויש לאחדם בשטח. לאחר שפרשתם את הדשא הסינטטי על משטח ההתקנה, עלינו לבצע התאמה.

  כלומר, עלינו לוודא כי שתי יריעות הדשא הסינטטי שנרצה להדביקן יחדיו, צמודות אחת לשנייה באופן בו אין רווח בניהן. הטכניקה הבטוחה ביותר לביצוע התאמה מדויקת, היא להצמיד את היריעות ככל הניתן אחת לשנייה באופן שהן יהיו חופפות – לאחר שהגענו לתוצאה הרצויה, יש לקבע אותן במעט מסמרים על מנת שלא יזוזו.

  אם הדשא הסינטטי מגיע עם שוליים בצדדיו, עלינו לחתוך אותם קרוב ככל הניתן לתפר. החיתוך יבוצע באופן שהתפר לא ייפרם אך גם לא ישאיר שוליים רחבים מידי בצדדיו שיקשו עלינו את ביצוע ההתאמה.

  יש לזכור כי המטרה הסופית היא להכין את המרבדים לקראת ההדבקה. לכן, יש לשים לב שהיריעות חופפות בפס החיבור וכי אינכם רואים רווח בניהן. חשוב להימנע ממצבים בהם יריעות הדשא הסינטטי עולות אחת על השנייה או ממקרים של רווחים גדולים מדי – רק לאחר שהגעתם לתוצאה הרצויה עברו לשלב ההדבקה.

  הדבקה – ישנם מספר רב של דבקים להתקנת דשא סינטטי, הדבק שאנו ממליצים עליו הוא חד רכיבי כך שאינו דורש ערבוב או הכנה מיוחדת ומגיע בבקבוק לחיץ אשר מקל מאוד על מלאכת ההדבקה. מומלץ מאוד להשתמש בכפפות ואמצעי מיגון כנדרש.

  את הליך ההדבקה נבצע במספר שלבים: נקפל את שולי יריעות הדשא הסינטטי, ניתן להניח עליהן חפץ כבד או לקבע אותן במעט מסמרים על מנת שלא יזוזו בזמן הליך ההדבקה.

  פורשים רצועת הדבקה (פוליאסטר PVC) בין שני המרבדים אותם נרצה להדביק. פרישת פס ההדבקה יתבצע בין שני המרבדים, כאשר חצי ממנו מתחת למרבד אחר וחצי ממנו מתחת למרבד השני. יש לוודא כי פס ההדבקה מונח לאורך כל המשטח אותו אנו מעוניינים להדביק.

  יש לקבע את רצועת ההדבקה לקרקע עם מספר מסמרים מגלוונים על מנת שהיא לא תתקפל לנו בעת ההדבקה. נמרח על פס ההדבקה שכבה דקה של דבק ונמרח אותה באמצעות שפכטל או חתיכת קרטון.

  לאחר ההדבקה יש להדק את שני הצדדים של יריעות הדשא הסינטטי ולדרוך בעדינות על השטח המודבק. הדבק יתייבש בממוצע לאחר 20 דקות. חשוב ביותר! אין לבצע הדבקה על משטחים מאובקים, מלוכלכים או רטובים. יש לשים שכבה דקה של דבק מכיוון שלדבק יש נטייה להתנפח במגע עם אויר. ניתן להוסיף שכבת דבק נוספת אם הדבק לא נתפס כמצופה.

  מומלץ להימנע מהרטבת המשטח ב-24 השעות הראשונות לאחר ביצוע ההדבקה! לאחר מכן יש לקבע את החיבור עם מסמרים מגולוונים משני הצדדים של החיבור – על כך נפרט בשלב הבא.

 • קיבוע הדשא לאדמה – קיבוע דשא סינטטי נעשה בעזרת יתדות מגולוונים בחום אשר אינם מחלידים במגע עם מים. ננעץ את המסמרים בשטח העוקף, כלומר במסגרת של הדשא הסינטטי במרחק של אצבע מקצה המרבד.
  נעיצת המסמרים תתבצע במרחק של 10 עד 15 ס"מ בין מסמר למסמר לאורך היקף המשטח.

  נעיצת המסמרים תתבצע באמצעות פטיש בנאים המצוי בכל בית, יש לוודא כי ראש המסמר אינו תופס את סיבי הדשא הסינטטי בהליך הקיבוע.

  מילוי חול סיליקט – אם רכשתם דשא סינטטי הדורש מילוי חול, יש לפזר חול סיליקט על סיבי הדשא הסינטטי ולהברישם עד אשר החול נספג בקרקעית. דגמי הדשא הסינטטי של חברת דשא קבוע אינם דורש מילוי חול סיליקט ובכך חוסכים בעלויות טיפול ואחזקה לאורך השנים. מילוי חול סיליקט נהוג כיום בעיקר בהתקנת מגרשי כדורגל מקצועיים וכמעט ולא משתמשים בו לצרכי גינון.

  הברשה – מברישים את סיבי הדשא הסינטטי נגד כיוון הסיבים. בהתקנה מקצועית משתמשים במברשת חשמלית אך גם מטאטא כביש או מברשת קשה יעשו את העבודה. הליך ההברשה חשוב ויש להקפיד לבצע אותו היטב. הדשא הסינטטי מגולגל במפעלים על גליל קרטון בלחץ ולכן כשנתקינו הוא יראה לנו שכוב וסיבי הדשא הסינטטי יראו לא אטרקטיביים במיוחד תחילה. לאחר הברשה נמרצת, סיבי הדשא הסינטטי יפתחו ויהיו זקופים ויקבלו מראה טבעי של דשא. מומלץ לחזור על הפעולה מפעם לפעם, לפי הצורך על מנת לשמור על מראה נקי ורענן של המרבד.

  שימו ♥: הקפידו להשתמש אך ורק באביזרי התקנה תקניים. אביזרי התקנה שאינם מיועדים להתקנת דשא סינטטי עלולים לפגוע באיכות המוצר ובטיב ההתקנה.

נגן וידאו