התקנת דשא סינטטי לגינה

עשו זאת בעצמכם

הליך התקנת דשא קבוע על אדמה מבוצע בחמישה שלבים:

 • שלב 1
  הכנת המשטח
 • שלב 2
  יצירת התשתית
 • שלב 3
  פרישת המרבדים
 • שלב 4
  התאמה והדבקה
 • שלב 5
  קיבוע והברשה
 • ריסוס – במקרים בהם קיימים דשא או עשביה בשטח ההתקנה, יש לרסס את המקום בקוטל עשבים ולהמתין בין שבוע לעשרה ימים.

  חישוף השטח
   – בהתקנה תקנית של דשא סינטטי, יש לפזר שכבת חצץ שומשום בגובה 5 ס"מ בממוצע. לעיתים, לפני פיזור החצץ יהיה צורך בחישוף השטח שהוא למעשה הוצאת אדמה עודפת. המטרה של החישוף היא להשוות בין הגובה של הדשא הסינטטי עם המשטח אשר איתו הוא גובל (לדוגמא, ריצוף, דק עץ, פרקט, שיש וכדומה). בכל התקנה, מידת החישוף משתנה בהתאם לסוג הדשא הסינטטי אשר מותקן במקום ותוואי השטח של הגינה. יש להקפיד על כך שהאדמה תהיה יבשה לחלוטין לפני הנחת התשתית.

  ניקוי השטח
   – יש לנקות את שטח ההתקנה באופן יסודי מעצמים לא רצויים כגון אבנים, עשביה, שורשים וכדומה.

  תיחום השטח
   – יש לתחום את שטח ההתקנה באמצעות תוחמי דשא על מנת שלא תהיה זליגת חצץ לצדדים. תוחמי דשא סינטטי ניתן למצוא בשלל סוגים כגון תוחמי עץ, אבן, פלסטיק ועוד.

 • פיזור והידוק מצע שומשום – מפזרים במשטח ההתקנה שכבה בעובי 5 ס"מ של חצץ שומשום (חצץ דק). יוצרים שיפוע של 1% לחלק החיצוני של הגינה לעבר נקודות הניקוז. לפני ההידוק יש להרטיב את החצץ ולאחר מכן יש לפלס אותו ולהדק באמצעות מהדקת. גובה המשטח המרבי לאחר ההידוק יהיה עד סנטימטר אחד מתחת לגובה הסופי (גובה אפס). שימו לב, גובה אפס הינו גובהה של יריעת הבסיס ולא גובה הסיבים.

  יריעה גיאו-טכנית – פורשים יריעה גיאו-טכנית על החצץ המהודק. היריעה הגיאו-טכנית הינה יריעה אוורירית חדירה למים, אשר נועדה לתת לדשא הסינטטי שכבת הגנה נוספת המונעת צמיחת עשבים שוטים.

 • פרישת הדשא הסינטטי – פורשים את יריעות הדשא הסינטטי כאשר הסיבים פונים לאותו כיוון לאורך כל המשטח. עניין זה חשוב על מנת ליצור אחידות במראה בין היריעות. מומלץ לתכנן את הפרישה כך שמספר החיבורים יהיה קטן ככל הניתן.

  חיתוך המרבדים – חותכים את מרבדי הדשא הסינטטי על פי תוואי השטח. החיתוך יתבצע באמצעות סכין יפנית איכותית בין התפרים בגב המרבד.

  מרבדי הדשא הסינטטי מיוצרים בשתי מידות רוחב, 2 מטרים ו-4 מטרים, וזאת בכדי שיהיה אפשר לנצלם באופן המתאים ביותר לתנאי השטח.

 • התאמה – שלב זה נוגע למשטחים בהם יש יותר מיריעה אחת. לאחר שפרשתם את היריעות על המשטח, עליכם להכין אותן לקראת ההדבקה. לכן, יש לשים לב שהיריעות חופפות בפס החיבור. חשוב להימנע ממצבים בהם יריעות הדשא הסינטטי עולות אחת על השנייה או ממקרים של רווחים גדולים מדי.

  הדבקה – מחברים בין יריעות הדשא הסינטטי באופן הבא: מקפלים את שולי היריעות ופורשים רצועת הדבקה PVC לאורך השטח אותו מעוניינים לחבר. יש לקבע את רצועת ה-PVC לקרקע עם מספר יתדות ולמרוח עליה שכבה דקה של דבק ייעודי ירוק באמצעות שפכטל. לאחר ההדבקה יש להדק את שני צידי יריעות הדשא הסינטטי ולדרוך בעדינות על השטח המודבק. הדבק יתייבש בממוצע כעבור 20 דקות. אין להרטיב את המשטח בשעות הראשונות לאחר ההתקנה.

 • קיבוע הדשא לאדמה – קיבוע דשא סינטטי נעשה בעזרת יתדות מגלוונים אשר אינם מחלידים במגע עם מים. מקבעים את הדשא הסינטטי לאדמה בשטח העוקף באמצעות יתדות אלו במרחק של 10-15 ס"מ בין יתד ליתד.

  מילוי חול סיליקט – אם רכשתם דשא סינטטי הדורש מילוי חול, יש לפזר חול סיליקט על סיבי הדשא הסינטטי ולהברישם עד אשר החול נספג בקרקעית. דגמי הדשא הסינטטי של חברת דשא קבוע אינם דורש מילוי חול סיליקט ובכך חוסכים בעלויות טיפול ואחזקה לאורך השנים.

  הברשה – מברישים את סיבי הדשא הסינטטי נגד כיוון הסיבים. בהתקנה מקצועית משתמשים במברשת חשמלית אך גם מטאטא כביש או מברשת קשה יעשו את העבודה.

  שימו ♥: הקפידו להשתמש אך ורק באביזרי התקנה תקניים. אביזרי התקנה שאינם מיועדים להתקנת דשא סינטטי עלולים לפגוע באיכות המוצר ובטיב ההתקנה.

נגן וידאו