האם דשא סינטטי חוסך כסף?

כל המספרים והנתונים כאן!

אנשים אשר גידלו בעבר דשא טבעי, מודעים היטב לכך שתחזוקת הדשא מלווה בבעיות ואתגרים. טיפול בדשא טבעי דורש השקעה כספית, זמן ומשאבים. לכן, יותר ויותר צרכנים בוחרים להחליף את הדשא האורגני בדשא סינטטי.

במבט ארוך טווח, הינה השקעה אשר מחזירה את עצמה במהרה. בדרך כלל, ההשקעה הראשונית בדשא הסינטטי חוזרת לבעליה בתוך כשנה וחצי בממוצע. כמו כן, דשא סינטטי הוא מוצר אמין אשר שומר על איכותו למשך שנים רבות.

קצת נתונים

לפניכם טבלה המשווה בין דשא טבעי לדשא סינטטי מבחינה כלכלית. הנתונים נלקחו מאתרי האינטרנט של רשות המים והמשרד לאיכות הסביבה ואומתו על ידי אנשי מקצוע, מתחום הגינון ואדריכלות הנוף. הטבלה משווה נתונים לגינה ממוצעת בישראל בגודל של 50 מ"ר.

מוצרים לגינה
מוצרים לגינה

חיסכון במים

התקנת דשא סינטטי מאפשרת חיסכון משמעותי במים, שכן הוא אינו זקוק להשקיה כלל. מעבר למשמעות הסביבתית והאקולוגית, מדובר גם בחיסכון כלכלי לכל דבר. קל וחומר בימים בהם מושגים כמו "מס בצורת" ו"היטל מים" נשמעים בכל פינה בשיח הציבורי.

מוצרים לגינה

קנסות כבדים לבזבזנים

החורפים היבשים בשנים האחרונות הביאו את ישראל למשבר מים מהקשים בתולדותיה. ממשלת ישראל נאבקת בשימוש בזבזני במים על ידי הטלת מיסים וקנסות. כתוצאה מכך, מחירי המים עלו בשנים האחרונות באופן משמעותי, והיד עוד נטויה.מומחים בתחום סבורים כי בהתחשב בהיטל המים ומס הבצורת, אדם פרטי אשר מתקין דשא סינטטי בגינה בגודל 50 מ"ר, יכול ליהנות מחיסכון של מאות ואלפי שקלים בשנה.

מוצרים לגינה

חיסכון בעלויות אחזקה

דשא טבעי דורש טיפולים שוטפים כגון דישון, הדברה, השקיה, זיבול, גינון, כיסוח וכדומה. מדובר בהוצאות גבוהות על חומרים ואנשי מקצוע, אשר עלולות להגיע עד כדי מאות ואף אלפי שקלים מדי שנה. דשא סינטטי, לעומת זאת, שומר על איכותו וצבעו לאורך שנים, וזאת ללא טיפולי אחזקה כלל.

מוצרים לגינה

עלות מים

הנתונים שבטבלה מצוינים באתר משרד החקלאות כמדריך לחיסכון במים. בפועל מרבית האנשים משקים את גינתם בכמות גבוהה פי-2-3 מהמלצת משרד החקלאות כך שהעלות החודשית להשקיית גינתנו אף גבוהה יותר.

מוצרים לגינה

עלות גנן

עלותם של שירותי גינון במסגרת ביקור חד-חודשי בגינתכם עומדת על כ-200 ₪ בממוצע בכל חודש. מדי שנה, מדובר בהוצאה של כ-2,400 ₪. בעלי גינות רבות בוחרים בביקור דו חודשי, דבר שיכפיל את העלות אף ל-4,800 ש"ח בשנה ויותר.

מוצרים לגינה

עלות כלי עבודה וגינון

במידה ותבחרו לבצע את מלאכת הגינון בעצמכם, תאלצו לשלם עבור מכסחת דשא, כלי עבודה לגינה ותחזוקת בלאי על הכלים מדי תקופה. מדובר בעלות של מאות שקלים מידי שנה.

דשא סינתטי

עלות חומרי הדברה, דישון ותחזוקה

אין להתעלם מהוצאות נלוות עבור חומרי הדברה נגד חרקים, דישון, טיפול כנגד תחלואות שונות של הדשא הטבעי, והחלפת הדשא מדי תקופה – מדובר בעלות ממוצעת של כ-500 ₪ בשנה.

עיצוב לגינה

עלות הקמת גינה עם דשא טבעי

הקמת גינה עם דשא טבעי תעלה לכם כ-60 ₪ למ"ר בממוצע כולל התקנה. בנוסף, תצטרכו להקים מערכת השקיה בעלות של 2000 ש"ח בממוצע.

כמה עולה לנו דשא סינטטי?

עלות התקנת דשא סינטטי איכותי בגינה, בגודל 50 מ"ר, תעלה לצרכן בין 8,000 -12,500 ₪ בממוצע (בהתאם לדגם הדשא הסינטטי ותוואי שטח ההתקנה). במידה ותבחרו לבצע את ההתקנה בכוחות עצמכם, העלות אף תרד באופן משמעותי.

לסיכום, המספרים מדברים בעד עצמם. דשא סינטטי הינו הפתרון הזול ביותר בטווח הארוך. מדובר בהשקעה ראשונית החוזרת לבעליה לאחר שנה וחצי – שנתיים בממוצע.

התקנת דשא סינטטי בגינתכם תחזיר את ההשקעה במהרה ולאחר מכן תתחילו לחסוך כסף רב מידי שנה!