עוד קצת על דשא סינטטי – דגשים וטיפים

מאת    מאמר אורח |  עודכן לאחרונה:
עוד קצת על דשא סינטטי – דגשים וטיפים

דשא סינטטי ("דשא מלאכותי") הפך פופולארי למדי לאורך השנים ואף השתכלל מאוד מבחינת הטכנולוגיה לייצורו. אלה כמה דגשים שימושיים לגבי סוגי הדשא הסינטטי אשר זמינים כיום, בחירתו וטיפים נוספים

שתף\י חבר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב linkedin

תוכן עניינים

דשא מלאכותי ודשא רגיל אולי נראים דומים, אבל מדובר בפועל בשני דברים שונים לגמרי. בהתאם לכך, אם אתם מכירים שמות כמו דשא קיקויו (שנפוץ בארץ במיוחד), הם לא יעזרו לכם בהכרח, בבחירת דשא סינטטי.  

הסוגים השונים הקיימים בדשא סינטטי

סוגים שונים של דשא מלאכותי, שונים זה מזה בעיקר בעמידות וברכות. תכונות אלה, גם משליכות על השימושים המתאימים לכול סוג ועל המחיר. 

עמידות – סוג אחד של עמידות, מתבטא בעמידות בפני שחיקה של שימוש רב. סוג נוסף של עמידות, הוא עמידות הדשא בפני כיפוף. אגב, סיבים קצרים לרוב נשחקים מהר יותר. 

רכות – ככול שהדשא יותר רך, כך הוא יותר בטוח לנפילות וכדומה. למידת הרכות עשויות להיות השלכות גם לגבי משחקי ספורט שונים אשר משחקים על הדשא, דוגמת כדורגל. 

גובה – ככל שהדשא יותר גבוה, כך הוא נראה יותר כדשא שנתנו לו לצמוח ולהיפך, כדשא שקוצץ לאחרונה. המראה הקצר הוא המראה היותר "מסודר" ואחיד והוא גם נשחק מהר יותר. ככול שהדשא גבוה כך הוא עשוי להיות פחות זקוף ויש לאזן זאת עם איכות ייצור גבוהה יותר.

משקל – המשקל הוא לרוב אינדיקציה של צפיפות הדשא.  

טכנולוגיה ומבנה – דשא סינטטי ניתן לייצור במגוון שיטות. מלבד היבטים שהזכרנו כמו צפיפות ה"עלים" ומשקל כולל, יש לכך עוד השלכות טכניות רבות, דוגמת המרחק בין התפרים. 

איך בוחרים דשא סינטטי

שימוש – אחד הדברים הראשונים שתרצו לקחת בחשבון במסגרת התקנת דשא סינטטי הוא מי ישתמש בו, כיצד ובאיזו תדירות. יש הבדל מהותי למשל, בין בחירת דשא עבור אזור בו כמעט ולא יעברו אנשים ובעלי חיים, לבין מגרש כדורגל, שעליו מתאמנים בכול יום (שימוש רב ואינטנסיבי). ככול שדרושה עמידות רבה יותר, כך כדאי לבחור בדשא יותר צפוף. 

מראה – חשוב כמובן, שהדשא שאתם בוחרים יספק התאמה אסתטית לדרישותיכם. בחרו גובה וגוון לפי טעמכם וגם בהתחשב במראה הגינה או המקום שבו משלבים את הדשא. כמו כן, קחו בחשבון שצפיפות הדשא תורמת לכך שהוא יישאר זקוף. 

תשתית – מלבד הצד העליון, הגלוי של הדשא הסינטטי, יש לו גם צד תחתון, שמהווה תשתית ל"עלים". תשתית זו עשויה להיות עם תכונות שונות וברמות איכות שונות. על התשתית לכלול חורי ניקוז ורצוי שהיא תהיה מאסיבית מספיק, לשם העמידות. התשתית קשורה גם למשקל ולצפיפות הסיבים והתפרים. ככול שהם גבוהים, כך הדשא יהיה עמיד יותר וישמור יותר על צורתו.

מחיר – המחיר מושפע במידה רבה מצפיפות סיבי הדשא. כללית, מדובר על סדרי גודל של 25 עד 200 ש"ח למטר מרובע.  

דשא סינטטי לגינה

דשא סינטטי טיפים חשובים

אחריות – מומלץ לרכוש דשא סינטטי עם תעודת אחריות מהיבואן. ברקע לכך, נזכיר שהמראה הפשוט של הדשא המלאכותי מטעה מעט. למעשה, מדובר במוצר מורכב ומתוחכם, הן מבחינה כימית והן מבחינת מבנה ותהליכי ייצור. כך שלאחריות בהחלט יש משמעות וחשיבות, שכדאי לקחת בחשבון. כמובן, מומלץ לבדוק מה האחריות כוללת (דוגמת אחריות על דהיית הצבע) ומה לא. 

חשיבה לטווח ארוך – כדאי לקחת בחשבון, שדשא מסוג זה מחזיק מעמד זמן רב יותר מדשא רגיל. הוא גם דורש הרבה פחות תחזוקה שוטפת וכמובן לא דורש השקיה. כול אלה נקודות חשובות, אשר הופכות אותו זול הרבה יותר מדשא רגיל, בכול הנוגע להוצאות שוטפות. לכן, שווה להשקיע כספית בסוג מתקדם יותר של דשא סינטטי, גם אם הוא יקר יותר.

שאלת המילוי – בעבר, היבט סטנדרטי של דשא מלאכותי, היה הוספת חומר מילוי בין ה"עלים" – כדוריות גומי או חומר מילוי מבוסס חול (סיליקט). מילוי זה, סייע לדשא לשמור על מראה קבוע של עלים זקופים. עם הזמן, התפתחו מוצרי דשא סינטטי מתקדמים יותר, אשר לא דורשים מילוי כזה. ככול הניתן, כדאי להעדיף דשא שלא דורש מילוי. דשא כזה, יחסוך לכם טרחה רבה (מאחר שצריך לחדש את המילוי כול כמה זמן) והוצאות. 

לא רק דשא – התקנת משטחים של דשא סינטטי היא לא רק עניין של הדשא עצמו. יש לקחת בחשבון כמה אלמנטים נוספים. מתחת לדשא אמורה להיפרש יריעה מיוחדת, אשר תמנע מעשבים לצמוח. מסביב לדשא שמים אלמנטים שתוחמים אותו ושומרים על תחתית החצץ שמתחתיו, כך שתישאר במקומה. 

שיפוע ניקוז – יריעות דשא סינטטי איכותיות, כוללות יכולת ניקוז מים מצוינת. עם זאת, זה לא יעבוד ללא התקנה מתאימה, כולל יצירת שיפוע עבור ניקוז המים. 

שואב אבק או מפוח – ניתן ומומלץ לנקות את הדשא באופן קבוע. אחת הדרכים המהירות לעשות זאת, היא בעזרת שואב אבק. ניתן להשתמש לשם כך גם במפוח עלים.

לא עמיד בכול חומר – חשוב לשים לב להנחיות הניקוי לגבי המוצר שרכשתם. קחו בחשבון, שלמרות שדשא כזה מיועד להיות מותקן בחוץ, הוא לא עמיד לכול דבר. ישנם חומרים שעשויים להזיק לו.  

לא עמיד באש – דשא סינטטי אמור שלא להתלקח. הוא כולל באופן סטנדרטי מה שנקרא "חומרים מעכבי בעירה". זה עדיין לא אומר, שהוא עצמו לא יינזק מאש או מחום יתר.  

באדיבות אתר טוב תודה.